Logo zříceniny
Zříceniny hradů, server ve výstavbě ...
Základní informace
Pozice místa na mapě
  • Zřícenina hradu
  • Česká republika
  • Středočeský kraj
  •  Mladá Boleslav  (MB)
  • volně přístupno
50.30651700
14.84457200

Poslední návštěvníci
Podle záznamu v návštěvní knize. ...

Oblíbená místa

Zřícenina hradu Dražice

Pohled od mostu
©2003 Jiří Čížek
Zřícenina hradu z pol. 13. stol., založeného Řehořem z Litovic. Hrad goticky přestavěn v letech 1329–1343. V r. 1424 vypálen katolickými pány. R. 1448 dobyt a vypálen vojsky Jiřího z Poděbrad. Koncem 16. stol. opuštěn.
Jak se Vám líbí?
Reklama
Hrad Dražice je možné nalézt na okraji stejnojmenné vsi. Je dobře viditelný, pokud jedete po dálnici D10 na Mladou Boleslav v místech, kde je odbočka na Benátky nad Jizerou. Z hradu se dochovalo jen několik málo zdí a hradní sýpka, která je dodnes využívána. Ves Dražice na řece Jizeře vznikla jako hospodářské zázemí hradu, nyní je průmyslovou místní částí města Benátky nad Jizerou. Leží na silnici III. třídy, která je spojkou mezi silnicí II/610 na levém břehu Jizery a Zdětínem na silnici II/272. Nejbližší nádraží Zdětín na trati 070 je vzdáleno přes 4 km. Dražicemi prochází dálková, červeně značená turistická stezka, která sleduje Jizeru proti jejímu toku od Sojovic k Mladé Boleslavi.
Za dávných časů řádili na zemské stezce, vedoucí podél Jizery mezi hradem Dražicemi a lesem Trnávkou, loupežníci. Přepadávali kupce i pocestné a obírali je o všechno, co u nich našli. Večer se scházeli ve svém loupežnickém doupěti, kde se o kořist dělili. Jednou oloupili bohatého kupce o velký měšec zlaťáků. Když se vraceli s lupem domů, zčista jasna potkali na cestě čerta. Jak čert zjistil, co nesou, hned se s nimi pustil do křížku a chtěl je o uloupené zlaťáky připravit. Lapkové se ale statečně bránili a čerta zahnali. Když došli domů, peníze si mezi sebou rovným dílem rozdělili. Ráno našli loupežníci před svým lotrovským pelechem železnou hůl s nápisem: „Kdo tuto hůl zdvihne, bude šťasten.“ Nejprve se tomu smáli a mysleli si, že ji tam nastrčil čert, aby se jim pomstil. Potom ale zjistili, že hůl sama od sebe třikrát tluče o zem v místě, kde je zakopán nějaký poklad. Hned se chtěl každý z loupežníků zmocnit hole pro sebe. Začali se o ní tahat, až z toho vznikla rvačka. Toho využil jeden z lapků, hůl popadl a utíkal s ní, co mu nohy stačily. Daleko ale neutekl. Na kraji lesa padl do rukou vojáků, kteří pátrali po škůdcích, ohrožujících bezpečnost zemských cest. Ti lapku odvedli na blízký hrad Dražice. Tam ho vsadili do vězení a brzy k němu přibyli i jeho kumpáni. Železná hůl pak byla dlouhá léta uložena v jedné z hradních místností. Občas odtud zmizela, ale po nějaké době se zase objevila na svém místě. Lidé věřili, že si hůl chodí půjčovat čert, který s ní v pekle mučí hříšné duše.
Tajemný hlas minulosti Jiří F. Musil, 2002
http://www.hrady.cz/data_g/135/4578

Galerie

Pohled od mostu
Pohled od mostu
©2003 Jiří Čížek
Detail oken
Detail oken
©2003 Jiří Čížek
Krbové komíny
Krbové komíny
©2003 Jiří Čížek
Detail okna
Detail okna
©2003 Jiří Čížek
Areál hradu
Areál hradu
©2003 Jiří Čížek

©2003 Jiří Čížek

©2003 Jiří Čížek

© Jiří Čížek 05/2007

© Jiří Čížek 05/2007
Nový palác od JV
Nový palác od JV
© Jan Pospisil, 01/2013
Noční palác od JV
Noční palác od JV
© Jan Pospisil, 01/2013
Palác a nový palác od Z
Palác a nový palác od Z
© Jan Pospisil, 01/2013

Půdorys místa

4578

Komentáře

Návštěvní kniha

Mapa

Reklama <
Místa v okolí
Nic blizko se nenaslo, tak zvětšíme rádius...
Dražice na serveru Hrady.cz


Na serveru jsou shromážděny záznamy zřícenin různých míst v hranicích České republiky. Informace jsou aktualizovány náhodně, přímo návštěvníky míst.
Obsah serveru zriceniny.eu je čerpán ze serveru www.hrady.cz.

Na všechny uvedené informace se vytahuje autorský zákon. Bez svolení vlastníka autorských práv není další šíření informací povoleno.
© 2011 - 2018
Atthero s.r.o
IČ: 02120224

My status
Get Skype and call me for free.

Credits webfly.cz