Logo zříceniny
Zříceniny hradů, server ve výstavbě ...
Základní informace
Pozice místa na mapě
  • Zřícenina hradu
  • Irsko
  • nepřístupno
52.98774400
-9.14001000

Poslední návštěvníci
Podle záznamu v návštěvní knize. ...

Oblíbená místa

Zřícenina hradu Leamaneh Castle

Leamaneh Castle ze silnice č. R476
© Jan Ptáček, 10/2010
Hrad postavil na konci 15. stol. král Turlogh Donn z rodu O'Brienů, jeho syn Murrough se r. 1548 poddal anglickým králům. V 17. stol. jej přestavěl na zámek rod O'Brien. Po zadlužení majitelů přestal být na konci 18. stol. obýván a zchátral.
Jak se Vám líbí?
Reklama
Hrad je v současné době nepřístupný. Probíhají restaurátorské práce, takže bychom se měli v blízké budoucnosti dočkat jeho zpřístupnění. Prohlédnout se dají exteriéry. V blízkosti hradu je možnost zaparkovat auto. Hrad se nachází u křižovatky silnic R476 a R480 v hrabství Clare.
Jan Ptáček
První byla postavena východní část hradu a to kolem roku 1480. Šlo o pětipodlažní věžovitý hrad, jakých je v okolí velké množství (říkalo se jim "pencovky", protože za povolení postavit věž musel stavebník zaplatit úřadům penci). Postavit ho nechal pravděpodobně Turlogh Donn (jeden z posledních králů starého irského království z rodu O'Brien). Jeho syn Murrough rezignoval na královský titul a roku 1548 se poddal anglické koruně a stal se prvním earlem z Thomondu. Západní část hradu přistavěl v r. 1640 Conor O'Brien společně se svou manželkou Maire Rua O'Brien. Východně od hradu byla zahrada s rybníkem a altánkem. Vpád Cromwellových vojsk do hrabství Clare v r. 1651 znamenal také napadení rodu O'Brien. Poslední, kdo z tohoto rodu na hradě žil, byl jejich syn Donagh. Noví majitelé se na konci 18. stol zadlužili a památka začala chátrat.
Jan Ptáček
http://www.hrady.cz/data_g//.jpg

Galerie

Leamaneh Castle ze silnice č. R476
Leamaneh Castle ze silnice č. R476
© Jan Ptáček, 10/2010
detail hradu
detail hradu
© Jan Ptáček, 10/2010

Komentáře

Návštěvní kniha

Mapa

Reklama <
Místa v okolí
Nic blizko se nenaslo, tak zvětšíme rádius...
Leamaneh Castle na serveru Hrady.cz


Na serveru jsou shromážděny záznamy zřícenin různých míst v hranicích České republiky. Informace jsou aktualizovány náhodně, přímo návštěvníky míst.
Obsah serveru zriceniny.eu je čerpán ze serveru www.hrady.cz.

Na všechny uvedené informace se vytahuje autorský zákon. Bez svolení vlastníka autorských práv není další šíření informací povoleno.
© 2011 - 2019
Atthero s.r.o
IČ: 02120224

My status
Get Skype and call me for free.

Credits webfly.cz