Logo zříceniny
Zříceniny hradů, server ve výstavbě ...
Základní informace
Pozice místa na mapě
  • Zřícenina hradu
  • Irsko
  • volně přístupno
53.29652300
-9.07350000

Poslední návštěvníci
Podle záznamu v návštěvní knize. ...

Oblíbená místa

Zřícenina hradu Menlo

od severozápadu
© Jan Ptáček, 10/2010
Zříceniny hradu postaveného r. 1569 u břehu řeky Corrib. Po celou dobu byl domovem rodiny Blake z Menlo, a to až do r. 1910, kdy jej kompletně zničil požár, při kterém tragicky zemřela dcera majitele miss Elanor Eliza Blake. Od té doby pustnul.
Jak se Vám líbí?
Reklama
Menlo Castle byl postaven v roce 1569 na důležité vodní cestě (řece Corrib) z jezera Lough Corrib do města Galway. Hrad byl postaven z vápence a jeho součástí byl též malý přístav. Byl hlavním sídlem rodiny Blake a to až do roku 1910, kdy hrad tragicky vyhořel. Během Cromwellových válek vlastnil Menlo Castle sir Valentine Blake, třetí baronet. Hrad mu byl zabaven cromwellovými vojáky po neúspěšné obraně Galway, které velel. Sir Valentine Blake poté zemřel ve vězení. Rodové sídlo zachránil jeho bratr sir Walter Blake – obchodník. Dne 26. července 1910 okolo páté hodiny ranní (kdy byli majiteli hradu sir Valentine, 14. baronet a jeho žena Lady Camilla Eugenia Blake v Dublinu) vypukl požár v pokoji jejich invalidní dcery (Elanor Eliza Blake) postižené revmatizmem. Tento požár se rychle šířil a miss Blake v něm bohužel našla smrt, její ostatky se nikdy nenašly. V důsledku požáru zemřely ještě dvě služebné, a to na následky skoku ze střechy (cca 45 stop), kterým se chtěly zachránit. První, Bridget (Delia) Earley (25 let), zemřela ihned po pádu. Druhá, Annie Browne, zemřela později v nemocnici. Během požáru byl kompletně zničen interiér a mnoho cenností bylo ztraceno – především přes 300 let staré belgické gobelíny a mnoho obrazů. Sir Valentine zemřel dva roky po této tragédii, a to 24. července 1912. Jeho žena Camilla zemřela až 4. března 1929 a přežila jej tak o 17 let. V roce 1925 zdědil panství jejich syn sir Ulick Blake, 16. baronet z Menlo. V r. 1963 byl ve věku 59 let nalezen mrtvý ve svém autě v Darlington Lane. Dnes vlastní zříceninu a okolní pozemky město Galway, které má v plánu zde vytvořit veřejný park pro občany a návštěvníky Galway.
Jan Ptáček
Od vlakového a autobusového nádraží v Galway se vydáme přes Eyre Square, což je hlavní náměstí v Galway s tzv. Kennedy parkem. Diagonálně přes něj vede chodník, který nás zavede až k Williamsgate St. Po 80 m zatočíme doprava na Eglinton St. a na první křižovatce odbočíme vpravo do Eyre St. Ocitneme se na malém podlouhlém náměstí, po kterém se vydáme. Na jeho konci odbočíme vpravo a napojíme na hlavní silnici a po ní dojdeme na první křižovatku a odbočíme doleva na Dyke Rd. Po ní se vydáme cca 800 m (po chvíli uvidíme vpravo velké parkoviště obchodního centra) až dojdeme k podjezdu pod rušnou silnici N6. Když podejdeme silnici, vlevo uvidíme ruiny Terryland Castle, které si můžeme prohlédnout jenom zvenčí. Pokračujeme stále po stejné silnici a nikam neodbočujeme asi 3 km, až se dostaneme na křižovatku ve tvaru T. Zde odbočíme vlevo. Název silnice se nám mezitím změnil na Menlo Park. Po 140 m uvidíme vlevo školu. Po dalších 250 m se silnice rozděluje a my se vydáme vlevo a už uvidíme romantizující vstupní bránu s věžičkou. Za 200 m se ocitneme u brány na pozemek, na kterém se nachází zřícenina Menlo Castle. Je potřeba přelézt tuto bránu a vydat se po louce a po dalších 200 m jste u cíle. Druhá možnost jak se na hrad dostat je dojít po pravém břehu řeky Corrib podél vysokoškolských kolejí a bývalé trasy železnice z Galway do Clifdenu a poté řeku buď přeplavat, nebo mít s sebou člun. :-)
Jan Ptáček
http://www.hrady.cz/data_g//.jpg

Galerie

od severozápadu
od severozápadu
© Jan Ptáček, 10/2010
Menlo Castle z nádvoří od západu
Menlo Castle z nádvoří od západu
© Jan Ptáček, 09/2010
od východu
od východu
© Jan Ptáček, 10/2010
interiér východního paláce
interiér východního paláce
© Jan Ptáček, 10/2010
romantizující vstupní brána cca 500 m od zříceniny
romantizující vstupní brána cca 500 m od zříceniny
© Jan Ptáček, 10/2010

Komentáře

Návštěvní kniha

Mapa

Reklama <
Místa v okolí
Nic blizko se nenaslo, tak zvětšíme rádius...
Menlo na serveru Hrady.cz


Na serveru jsou shromážděny záznamy zřícenin různých míst v hranicích České republiky. Informace jsou aktualizovány náhodně, přímo návštěvníky míst.
Obsah serveru zriceniny.eu je čerpán ze serveru www.hrady.cz.

Na všechny uvedené informace se vytahuje autorský zákon. Bez svolení vlastníka autorských práv není další šíření informací povoleno.
© 2011 - 2019
Atthero s.r.o
IČ: 02120224

My status
Get Skype and call me for free.

Credits webfly.cz