Logo zříceniny
Zříceniny hradů, server ve výstavbě ...
Základní informace
Pozice místa na mapě
  • Zřícenina hradu
  • Polsko
  • małopolskie
  • volně přístupno
49.76904200
20.67706100

Poslední návštěvníci
Podle záznamu v návštěvní knize. ...

Oblíbená místa

Zřícenina hradu Rożnów - hrad

pohled od jihozápadu
© Pavel Zany Komárek 5/5/2005
Zřícenina hradu, který byl do konce 15. stol. sídlem majitelů rożnówského panství. Poč. 16. stol. přešlo sídlo sňatkem do rodu Tarnowskich, kteří ho k bydlení nevyužívali. Až v pol. 16. stol. rozhodl Jan Amor Tarnowski o definitivním opuštění hradu nevyhovujícího z hlediska obytného i obranného.
Jak se Vám líbí?
Reklama
Hrad nebyl nikdy archeologicky zkoumán. Postaven byl na výhodném místě, které zajišťovalo dokonalou kontrolu toku Dunajce. Dnes je situace zcela odlišná, hladinu řeky výrazně vzedmula roznowská přehrada a výhled zastiňují vysoké stromy, kterými jsou porostlé svahy hřebene. Předchůdcem hradu snad bylo nějaké dřevozemní opevnění. Podle dochovaných zbytků šlo o jednoduchou stavbu na obdélném půdorysu o stranách cca 44 x 20 m orientovanou ve směru sever-jih. Z ní se dochovala severní a západní zeď a fragment jihovýchodního nároží od jihu a východu zesílené opěrnými pilíři. Obdélník hradu rozdělovala na dvě nestejně části zčásti dochovaná příčka.
Zany
Nevelký hrad založil na hřebeni obtáčeném tokem Dunajce někdy ve druhé třetině 14. století příslušník rodu erbu gryfa neznámého jména, otec Petra a Klementa z Rożnówa. První zmínka o hradu pochází z roku 1370, páni z Rożnówa na něm sídlili až do počátku 15. století. Poté jej krátce držel krakovský arcibiskup Mikuláš Kurowski a po jeho smrti roku 1411 jeho bratr Petr. Ten se dostal do finančních potíží a roku 1426 hrad prodal slavnému polskému rytíři a hrdinovi grunwaldské bitvy Záviši Černému z Garbowa erbu Sulima. Ten se nového hradu příliš neužil (zřejmě jej ani nenavštívil), již o dva roky později padl v bitvě s Turky. V jeho rodě zůstal hrad až do počátku 16. století, kdy jej Závišova vnučka přinesla věnem do majetku významného rodu Tarnowských. To již nebyl hrad využíván a někdy v polovině 16. století (před r. 1568) začal stavbu níže položené bastionové pevnosti s nárožními bollwerky. O ní je pojednáno v samostatném hesle.
Zany
http://www.hrady.cz/data_g/1217/17993

Galerie

pohled od jihozápadu
pohled od jihozápadu
© Pavel Zany Komárek 5/5/2005
nádvorní líc západní zdi s reliktem příčky
nádvorní líc západní zdi s reliktem příčky
© Pavel Zany Komárek 5/5/2005
torzo jihovýchodního nároží s opěrnými pilíři
torzo jihovýchodního nároží s opěrnými pilíři
© Pavel Zany Komárek 5/5/2005
pohled od severozápadu
pohled od severozápadu
© Pavel Zany Komárek 5/5/2005

Půdorys místa

17993

Komentáře

Návštěvní kniha

Mapa

Reklama <
Místa v okolí
Nic blizko se nenaslo, tak zvětšíme rádius...
Rożnów - hrad na serveru Hrady.cz


Na serveru jsou shromážděny záznamy zřícenin různých míst v hranicích České republiky. Informace jsou aktualizovány náhodně, přímo návštěvníky míst.
Obsah serveru zriceniny.eu je čerpán ze serveru www.hrady.cz.

Na všechny uvedené informace se vytahuje autorský zákon. Bez svolení vlastníka autorských práv není další šíření informací povoleno.
© 2011 - 2018
Atthero s.r.o
IČ: 02120224

My status
Get Skype and call me for free.

Credits webfly.cz