Logo zříceniny
Zříceniny hradů, server ve výstavbě ...
Základní informace
Pozice místa na mapě
  • Zřícenina hradu
  • Francie
  • volně přístupno
48.20277000
7.30527500

Poslední návštěvníci
Podle záznamu v návštěvní knize. ...

Oblíbená místa

Zřícenina hradu Saint Ulrich

Saint Ulrich
Pohled z věže hradu
© Zdeněk Křečan, 09/2006
Alsaská zřícenina z 11. stol. patří k nejrozsáhlejším ze tří hradů nad městečkem Ribeauvillé. Od 11. do 16. století v držení pánů z Ribeaupierre. Hrad obléhán v l. 1287 a 1293. R. 1435 vystavena kaple a zasvěcena sv. Ulrichovi z Augsburgu – od toho dnešní název hradu. Zničen během třicetieté války.
Jak se Vám líbí?
Reklama
Hrad Saint Ulrich z 11. století se nachází v srdci Alsaska. Je jedním ze tří hradů nad městečkem Ribeauvillé. Vystoupáme-li z městečka podél vinic, po cca 25 minutách dorazíme k hradu Saint Ulrich. Je ze tří hradů nad městem nejrozsáhlejší. Z přístupné věže je nádherný rozhled na Ribeauvillé a údolí plné vinic. Půjdeme-li dál po dobře značené cestě asi 5 minut, dojdeme k hradu, spíše hrádku, Girsberg ze 13. století. Po dobré půl hodině stoupání dorazíme k hradu Haut Ribeaupierre. Hrad jsem navštívil v září 2009 a byl vstup zakázán. Nedalo mi to a po chvilce váhání jsem ceduli obešel a opravdu to stálo za návštěvu. V okolí Ribeauvillé jsme navštívili ještě devět, vlastně s hradem Haut Koenigsbourg, který je turistickou atrakcí a byl restaurován v letech 1900 až 1908 podle představy "jak vypadal", deset dalších hradů.
Zdeněk Křečan
Hrad Saint Ulrich, jinak také hrad Velký Ribeaupierre (Château de Grand-Ribeaupierre), je spolu s dalšími dvěma hrady (Girsberg a Haut Ribeaupierre) dominantou obce Ribeauvillé na východě Francie. Od 11. do 16. století byl hrad domovem mocných pánů z Ribeaupierre. Musel tu však stát i jiný hrad, patřící roku 1114 biskupu z Basileje. Ten byl vojensky obsazen Henrym V., svatým římským císařem. To bylo před návratem biskupa Basilejského, který následně obnovil vůdcovství Ribeaupierre. Anselm II. de Ribeaupierre úspěšně přežil dvě obležení hradu. První roku 1287 Rudolfem I. z Německa. Druhé v roce 1293 jeho nástupcem Adolfem. Hrad je velmi dobrým příkladem vojenské architektury Alsaska ve středověku. Rytířský sál (francouzsky Salle des Chevaliers) byl ve 13. století ozdoben devíti okny v románském stylu. Roku 1435 byla v hradu vystavena kaple a zasvěcena svatému Ulrichovi, biskupu z Augsburgu. Od toho také dnešní název hradu. V 16. století se rodina Ribeaupierre odstěhovala z hradu na renesanční zámek (dnes škola v Ribeauvillé). Hrad byl zničen během třicetileté války.
L.H. podle http://en.wikipedia.org/wiki/Ch%C3%A2teau_de_Saint-Ulrich
http://www.hrady.cz/data_g/7593/166214

Galerie

Saint Ulrich
Saint Ulrich
© Zdeněk Křečan, 09/2006
Pohled z věže hradu

Půdorys místa

166214

Komentáře

Návštěvní kniha

Mapa

Reklama <
Místa v okolí
Nic blizko se nenaslo, tak zvětšíme rádius...
Saint Ulrich na serveru Hrady.cz


Na serveru jsou shromážděny záznamy zřícenin různých míst v hranicích České republiky. Informace jsou aktualizovány náhodně, přímo návštěvníky míst.
Obsah serveru zriceniny.eu je čerpán ze serveru www.hrady.cz.

Na všechny uvedené informace se vytahuje autorský zákon. Bez svolení vlastníka autorských práv není další šíření informací povoleno.
© 2011 - 2018
Atthero s.r.o
IČ: 02120224

My status
Get Skype and call me for free.

Credits webfly.cz