Logo zříceniny
Zříceniny hradů, server ve výstavbě ...
Základní informace
Pozice místa na mapě
  • Zřícenina hradu
  • Česká republika
  • Liberecký kraj
  •  Česká Lípa  (CL)
  • volně přístupno
50.81378300
14.79591700

Poslední návštěvníci
Podle záznamu v návštěvní knize. ...

Oblíbená místa

Zřícenina hradu Winterstein

© Břetislav Hušek 05/2004
Zaniklý hrad z konce 13. stol., svou funkci plnil ještě ve 14. a 15. stol. Bez jakýchkoliv stop zástavby, lokalita zasažena lomem z přelomu 19. a 20. století.
Jak se Vám líbí?
Reklama
Na loupežnickém vrchu stávala středověká pevnost. Není dochován ani název, jen se usuzuje, že by se mohlo jednat o hrad Winterstein nebo-li Větrov, který byl ničen záhy po svém dostavění a to v roce 1442. Na místo vede odbočka z červené turistické značky. Na místě není po hradu ani památky, situaci pravděpodobně zničil lom z přelomu 19. a 20. století.
Předpokládané místo menšího strážního, tzv. horského hrádku. Ve 30. letech 20. století zde byly nalezeny stopy po osídlení ze 13.–14. století, bohužel nálezovou lokalitu dnes nelze přesně určit a opakované povrchové sběry byly negativní. Lokalitu pravděpodobně zničil lom z počátku 20. století – pokud tu vůbec kdy hrad stával, je vše v nenávratnu. Před tím tu prý byly k vidění stopy věže, zbytky příkopu a základové zdi. První možná (a nepřímá) zmínka o lokalitě je z roku 1369, kdy císař Karel IV. daroval zboží nově založeném celestinskému klášteru v Ojvíně. V soupisu je také uvedný les Vogeldrussel, v němž se nacházejí zbytky bývalého hradu (s patrnými zbytky stavení). Loupežnický vrch se zdá být jedinou použitelnou lokalitou v tomto bývalém polesí. Je tedy možné, že tu stával přemyslovský strážní hrádek u cesty do Žitavy. V 15. století jsou známy v tomto regionu dva hrady stejného jména. Jeden z nich leží na německém území nedaleko Bad Schandau. V roce 1441 koupilo (a vzápětí zbořilo) tzv. Lužickým Šestiměstí nejen Karlsfried (Neuhaus), ale i Winterstein – vhledem k tomu, že je Loupežnický vrch vzdálený od Karlsfriedu cca 3 km, lze i tentokrát hrad situovat sem. Uvažuje se o tom, že byly opraveny zbytky staršího hrádku a znovu využity v pohraničních šarvátkách.
Ivka
http://www.hrady.cz/data_g//.jpg

Galerie


© Břetislav Hušek 05/2004

© Břetislav Hušek 04/2004

© Břetislav Hušek 05/2004

Komentáře

Návštěvní kniha

Mapa

Reklama <
Místa v okolí
Nic blizko se nenaslo, tak zvětšíme rádius...
Winterstein na serveru Hrady.cz


Na serveru jsou shromážděny záznamy zřícenin různých míst v hranicích České republiky. Informace jsou aktualizovány náhodně, přímo návštěvníky míst.
Obsah serveru zriceniny.eu je čerpán ze serveru www.hrady.cz.

Na všechny uvedené informace se vytahuje autorský zákon. Bez svolení vlastníka autorských práv není další šíření informací povoleno.
© 2011 - 2018
Atthero s.r.o
IČ: 02120224

My status
Get Skype and call me for free.

Credits webfly.cz