Logo zříceniny
Zříceniny hradů, server ve výstavbě ...
Základní informace
Pozice místa na mapě
  • Zřícenina hradišti
  • Irsko
  • přístupno v návštěvních hodinách
53.12602300
-9.76708000

Poslední návštěvníci
Podle záznamu v návštěvní knize. ...

Oblíbená místa

Zřícenina hradišti Dún Aonghasa

pohled od východu na vnitřní zeď pevnosti
© Jan Ptáček, 09/2010
Kamenná pevnost na okraji 100 m vysokých útesů postavená pravděpodobně v době bronzové či železné. Tvoří ji čtyři zdi z nasucho poskládaných kamenů. Sloužila nejspíše jako obřadní a náboženské místo a až poté jako vojenská pevnost a opevněná osada.
Jak se Vám líbí?
Reklama
Stavba se skládá ze čtyř soustředných zdí postavených z nasucho poskládaných vápencových kamenů, kterých bylo v okolí velké množství. Vnitřní půlkruh má průměr cca 50 m a zeď je široká cca 4 m a vysoká okolo 6 m. Korunu zdiva obklopuje ochoz, na který dnes není povoleno vstupovat. Měla možná tvar oválu nebo písmene D, ale eroze postupně podemlela útesy a s nimi spadla i část pevnosti. Nicméně žádné písemné prameny o původní podobě pevnosti se nedochovaly, a tak se názory na to různí. Ve vnitřním půlkruhu bylo pravděpodobně centrum celé stavby a sloužilo nejspíše jako rituální amfiteátr. Je možné, že se na vyvýšené kamenné desce uprostřed zapalovaly posvátné ohně, které byly vidět i z pobřeží Irska. Další zdi ohrazují prostor okolo centrálního oválu. Je možné, že byly přistavěny až dodatečně pro ukrytí dalších osob a dobytka. Nicméně to jsou pouze teorie. Dále se táhne pruh „Chevaux de Frise“, což je obranný prvek z ostrých, až 1,5 m vysokých kamenů vztyčených v různých úhlech proti případnému nepříteli. Měl tak znesnadnit přístup do vnitřního prostoru pevnosti. Celkový prostor obehnaný zdí zabírá přibližně 14 akrů. Dnes je pod pevností postavena budova s restaurací a malým muzeem. Od něj pak stoupá vzhůru cestička mezi políčky až k pevnosti. Je odtud nádherný výhled na oceán a kdyby nebylo zakřivení země a bylo možné vidět i několik tisíc kilometrů daleko, viděli bychom odsud Ameriku.
Jan Ptáček
Působivá kamenná pevnost leží na kraji téměř 100 m vysokých útesů kolmo spadajících do oceánu. Tvoří ji čtyři soustředné zdi. Hlavní zeď měla možná tvar oválu nebo písmene D, ale eroze postupně podemlela útesy a s nimi spadla i část pevnosti. Nicméně žádné písemné prameny o původní podobě pevnosti se nedochovaly a tak se názory na to různí. Přesná doba vzniku a účel „pevnosti“ není známa. Nejpravděpodobněji vznikla v době bronzové nebo železné, příp. na přelomu těchto epoch. Původní účel těchto staveb také není úplně jasný. Nyní se předpokládá, že se jednalo o obřadní místo pro různé obřady druidů (rituální amfiteátr). Nicméně obranný charakter stavby je také zřejmý, především z tzv. „Chevaux de Frise“. Jedná se o široký pruh tvořený z ostrých vápencových kamenů zasazených v různých úhlech do země tak, aby co nejvíce znepříjemnil příchozím přístup dovnitř objektu. O vzniku pevnosti vypráví legenda, že ji postavil Aengus, který byl synem boha Dagda a bohyně Boann (což je personifikace řeky Boyne, která ústí do Irského moře na východním pobřeží Irska) a byl králem kmene „Fir Bolg“, který se usadil na Aranských ostrovech a stavbou těchto pevností se chtěl chránit před obyvateli z kontinentu. I přes množství archeologických vykopávek si stavba mnohá ze svých tajemství stále uchovává. Během vykopávek bylo nalezeno i několik hrobů, především dětí.
Jan Ptáček
http://www.hrady.cz/data_g//.jpg

Galerie

pohled od východu na vnitřní zeď pevnosti
pohled od východu na vnitřní zeď pevnosti
© Jan Ptáček, 09/2010
pohled od východu na hranu 100 m vysokého útesu
pohled od východu na hranu 100 m vysokého útesu
© Jan Ptáček, 09/2010
vnitřní prostor pevnosti
vnitřní prostor pevnosti
© Jan Ptáček, 09/2010
vnitřní prostor pevnosti
vnitřní prostor pevnosti
© Jan Ptáček, 09/2010

Komentáře

Návštěvní kniha

Mapa

Reklama <
Místa v okolí
Nic blizko se nenaslo, tak zvětšíme rádius...
Dún Aonghasa na serveru Hrady.cz


Na serveru jsou shromážděny záznamy zřícenin různých míst v hranicích České republiky. Informace jsou aktualizovány náhodně, přímo návštěvníky míst.
Obsah serveru zriceniny.eu je čerpán ze serveru www.hrady.cz.

Na všechny uvedené informace se vytahuje autorský zákon. Bez svolení vlastníka autorských práv není další šíření informací povoleno.
© 2011 - 2019
Atthero s.r.o
IČ: 02120224

My status
Get Skype and call me for free.

Credits webfly.cz