Logo zříceniny
Zříceniny hradů, server ve výstavbě ...
Základní informace
Pozice místa na mapě
  • Zřícenina hradu
  • Slovensko
  • Trenčiansky
  •  Nové Mesto nad Váhom  ( NM )
  • volně přístupno
48.67719048
17.92916179

Poslední návštěvníci
Podle záznamu v návštěvní knize. ...

Oblíbená místa

Zřícenina hradu Tematín

Tematín
© Radoslav Malovec, 10/2013
Zřícenina hradu, prvně zmiň. r. 1270 v majetku župana Michala z rodu Rosd. R. 1348 jej král daroval Vavřinci Tótovi, předkovi rodu z Ujlaku. Přibližně poč. 17. stol. dal Stanislav Thurzo hrad nově opevnit. R. 1710 byl hrad v maj. Mikuláše Berscényiho dobyt císařským vojskem, poté ponechán chátrání.
Jak se Vám líbí?
Reklama
Pověst souvisí s Mikulášem Bercsényim, posledním hradním pánem. Když byl hrad obležen císařským vojskem, Mikuláš utekl horskými cestami do bezpečí. Na svém útěku se zastavil v hájovně a na dobu svojí nepřítomnosti svěřil hrad hajnému Jankovi Sekerovi. Ten zodpovědně spěchal k hořícímu hradu i se svým psem, a zabil řadu dobyvatelů, než sám přišel o život. Dobyvatelé podle pověsti rabovali hrad dlouho do noci, vyrušit se nedali ani přízrakem hajného, který jim z hradeb hrozil. Hajného hradní pán z jeho služby nikdy neodvolal, a tak prý dodnes noc co noc se svým psem obchází po hradě, který mu byl svěřen.
E.H. podle http://www.scribd.com/doc/64857886/Plus-Sedem-Dni-Tematin
Nejstarší části hradu pocházejí z poloviny 13. století - dovnitř otevřená věž s portálem brány, část hradeb, menší věž ve vysunutém cípu hradeb. Nejstarší obytná budova stála asi v místě pozdějšího jižního paláce. V těch místech původní obvodovou hradbu nahradila brzy hradba nová, která vznikla snad současně s vysokou hranolovou hlavní věží (kolem r. 1300) a věžovitým severním palácem. Tento palác později splynul s gotickým palácem, postaveným při severní hradbě (po radikálních přestavbách zachována jen část zdiva a dispozice). Zřejmě v 15. století bylo postaveno předbrání s novou branskou věží. Východní zeď předbrání byla od základu přestavěna v období renesance, kdy byla opatřena tarasem pro děla. Starší jednoduchou ohradu nahradila zřejmě v 1. třetině 16. století hradba s několika pětibokými baštami, která má dvě řady střílen pro ručnice. Na mírnějším severním svahu (ostatní svahy jsou prudké) jsou terénní stupně, na kterých byly zřejmě určité ochranné prvky (valy, tarasy). Před západní branou, kterou se vstupovalo do předhradí, byl vykopaný krátký příkop (jáma). K pozdně renesančním stavbám patřily dvě menší budovy vystupující do nádvoří, protáhlá klínovitá bašta, která chránila bránu předhradí či oblá bašta na jihozápadním nároží vnitřního hradu. Na ochranu vstupu bylo vybudováno ještě druhé předbraní se dvěma drobnými oblými útvary v nárožích. K nejpozději postaveným stavbám patří podle všeho dlouhé stavení při východní hradbě jádra a mohutný bastion v čele hradu (zřejmě 17. stol., doba Stanislava Thurza).
E.H. podle Miroslav Plaček a Martin Bóna: Encyklopedie slovenských hradů, Libri r. 2007
http://www.hrady.cz/data_g/11467/133857

Galerie

Tematín
Tematín
© Radoslav Malovec, 10/2013
Tematín
Tematín
© Radoslav Malovec, 10/2013
Tematín
Tematín
© Radoslav Malovec, 10/2013
Tematín
Tematín
© Radoslav Malovec, 10/2013
Tematín
Tematín
© Radoslav Malovec, 10/2013
Tematín
Tematín
© Radoslav Malovec, 10/2013
Tematín
Tematín
© Radoslav Malovec, 10/2013
Tematín
Tematín
© Radoslav Malovec, 10/2013

Půdorys místa

133857

Komentáře

Návštěvní kniha

Mapa

Reklama <
Místa v okolí
Nic blizko se nenaslo, tak zvětšíme rádius...
Tematín na serveru Hrady.cz


Na serveru jsou shromážděny záznamy zřícenin různých míst v hranicích České republiky. Informace jsou aktualizovány náhodně, přímo návštěvníky míst.
Obsah serveru zriceniny.eu je čerpán ze serveru www.hrady.cz.

Na všechny uvedené informace se vytahuje autorský zákon. Bez svolení vlastníka autorských práv není další šíření informací povoleno.
© 2011 - 2018
Atthero s.r.o
IČ: 02120224

My status
Get Skype and call me for free.

Credits webfly.cz