Logo zříceniny
Zříceniny hradů, server ve výstavbě ...
Základní informace
Pozice místa na mapě
  • Zřícenina
  • Česká republika
  • Moravskoslezský kraj
  •  Bruntál  (BR)
  • volně přístupno
49.86635822
17.27759957

Poslední návštěvníci
Podle záznamu v návštěvní knize. ...

Oblíbená místa

Zřícenina Hutov

© Luděk Vláčil 10/2015
Zaniklá ves Hutov leží nedaleko obce Jiříkov. Kdy Hutov vznikl, není známo, je možné, že teprve v 18. stol. Osada začala upadat po vysídlení německého obyvatelstva, ale ještě nějakou dobu zde byl obydlený statek. Dnes tu jsou zbytky zdí několika domů, sklep a kaple, v okolí řada břidličných lomů.
Jak se Vám líbí?
Reklama
Nedaleko obce Jiříkov severozápadním směrem leží zaniklá ves Hutov, německy zvaná Hutdörfel. O vzniku Hutova nejsou žádné přímé zprávy. Je možné, že vznikl teprve v 18. století. Hutov začal upadat po vysídlení německého obyvatelstva, ale ještě nějakou dobu zde byl obydlený statek. Pamětníci, kteří zde žili, vzpomínají, jak je rodiče vozili povozem s koňmi do Jiříkova do školy. Nejlépe se k tomuto místu dostanete od křižovatky mezi obcemi Jiříkov, Těchanov a Křížov, směrem na Stránské a Rýmařov, kde je asi po 1,5 km odbočka vlevo na polní cestu. Po levé straně od polní cesty se nachází les s množstvím starých břidličných lomů, z nichž je dnes většina zatopena. Lomy spolu s objemnými zarostlými haldami odpadního materiálu po těžbě, zde vytváří velmi zajímavou a členitou krajinu. Těžba břidlice probíhala asi v osmi lomech hlubokých 30-40 metrů. Dále naleznete zbytky domů zaniklého Hutova. Domy byly postaveny také z břidlice. Nejvyšší dochované zdi dosahují výšky 1,5 metru. Je zde také zřícenina kaple sv. Anny (viz samostatné heslo), která se nacházela těsně za osadou a dnes je její nejzachovalejší stavbou. Při návštěvě tohoto zajímavého místa je třeba dbát zvýšené opatrnosti kvůli všude přítomným ostrým břidličným úlomkům a množství srázů. U pozůstatků jednoho z domů je také odkrytý sklep.
Luděk Vláčil - zdroj: http://www.turistika.cz ,http://www.rymarovsko.cz
http://www.hrady.cz/data_g//.jpg

Galerie


© Luděk Vláčil 10/2015
Zdi budov.
Zdi budov.
© Luděk Vláčil 10/2015
Odkrytý sklep.
Odkrytý sklep.
© Luděk Vláčil 10/2015

© Luděk Vláčil 10/2015
Zdi budovy.
Zdi budovy.
© Luděk Vláčil 10/2015
Zdi budovy.
Zdi budovy.
© Luděk Vláčil 10/2015
Zdi budovy.
Zdi budovy.
© Luděk Vláčil 10/2015
Zdi budov.
Zdi budov.
© Luděk Vláčil 10/2015

Komentáře

Návštěvní kniha

Mapa

Reklama <
Místa v okolí
Nic blizko se nenaslo, tak zvětšíme rádius...
Hutov na serveru Hrady.cz


Na serveru jsou shromážděny záznamy zřícenin různých míst v hranicích České republiky. Informace jsou aktualizovány náhodně, přímo návštěvníky míst.
Obsah serveru zriceniny.eu je čerpán ze serveru www.hrady.cz.

Na všechny uvedené informace se vytahuje autorský zákon. Bez svolení vlastníka autorských práv není další šíření informací povoleno.
© 2011 - 2019
Atthero s.r.o
IČ: 02120224

My status
Get Skype and call me for free.

Credits webfly.cz