Logo zříceniny
Zříceniny hradů, server ve výstavbě ...

Warning: file_get_contents(http://maps.google.com/maps/api/staticmap?center=&markers=icon:http://www.zriceniny.eu/img/icon/map_point_static.gif|label:zřícenina|49.57548511,15.90404570&size=&zoom=&maptype=terrain&sensor=false) [function.file-get-contents]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 400 Bad Request in /home/cizek/www/zriceniny.eu/http/page_detail.php on line 191
ERROR
Základní informace
Pozice místa na mapě
  • Zřícenina technické památky
  • Česká republika
  • Vysočina
  •  Žďár nad Sázavou  (ZR)
  • volně přístupno
49.57548511
15.90404570

Poslední návštěvníci
Podle záznamu v návštěvní knize. ...

Oblíbená místa

Zřícenina technické památky parní pila s železniční vlečkou

celkový pohled na základy pily od jihozápadu
© jiri doležal, 01/2016
Parní pila a úzkokolejka v Hamrech nad Sázavou v lese Roudni vznikla vzhledem k potřebě zpracování silného polomu a pracovala v letech 1931-1934. Dodnes se dochovaly v lese ukryté základy této stavby, o které nemají místní lidé většinou ani potuchy.
Jak se Vám líbí?
Reklama
Ve dnech 26.-29.10.1930 zasáhla oblast Vysočiny, zejména okolí Hamrů nad Sázavou a Račína, přírodní katastrofa, která však přinesla nejen pro hamerské občany také tolik potřebnou práci. Těžký mokrý sníh a následná vichřice způsobila v lesích 50-80 % škody. Na odstranění polomů si velkostatek Zámek Žďár, jemuž lesy patří, najal i Rusíny a Slováky. Od r. 1931 se začala stavět k usnadnění odvozu klád nedaleko tehdejší zastávky trati na Německý Brod výhybka a rozšiřovala se cesta k Roudni. Na podzim r. 1931 došlo k výstavbě desetikilometrové úzkokolejky (rozchod 760 mm) od rybníka Dářko k nově postavené pile v Roudni. Pila byla postavena Považskou dřevařskou společností a měla parní pohon. Byla to zděná obdélníková stavba o rozměrech půdorysu 13 x 26 m, střecha byla sedlová a pokrytá lepenkou. Pila se skládala z podpilí zapuštěného do terénu, kde byly vybetonovány základy pro katry, pily a transmisní ložiska, a hlavní místnosti. V hlavní místnosti nad podpilím, kam se chodilo po dřevěné rampě z jižní strany, byly umístěny dva katry, dvojokružní a kyvadlová pila. Ke zděné stěně přiléhala strojovna, na betonovém základu tu spočívala parní lokomobila od firmy Wolf Magdeburg, která byla hnací silou celého provozu. Současně bylo postaveno 6 dřevěných domků, kantýna, skladiště benzínu, kancelář správce, domek strojvůdce a výtopna pro parní lokomotivu. V té době pracovalo na pile na dvě směny 60 lidí a dělníci dostávali na tehdejší dobu slušně zaplaceno. Dne 12.2.1932 si tehdy devatenáctiletý Stanislav Vytlačil uřízl ruku v zápěstí a jen díky rychlé pomoci nezemřel. Smrtelný úraz se přihodil dne 17.7.1933 strojvůdci Budínskému při srážce lokomotivy s naloženým vozem. V roce 1934 byla většina dřeva již zpracována, na pile pracovalo asi jen 6 lidí a na konci toho roku byl provoz ukončen. Zařízení pily a koleje byly demontovány. Dodnes stojí v mírné prohlubni dobře zachovalé základy pily i s vyčnívajícími kotevními šrouby, kde i laik pozná její jednotlivé části. Asi 20 m nad pilou se nacházejí pozůstatky železničního tělesa, jeho části jsou dodnes patrné a používané, stopy po trati se vytrácejí asi po 8 km. Tento článek je věnován pile v Hamrech nad Sázavou a dráze Dářko-Najdek, další dráhy a pily vzniklé v souvislosti s polomem r. 1930 nemám zmapované. Důvodem napsání tohoto článku byla skutečnost, že zde pracoval můj praděd Vincenc Teplý (doloženo legitimací zdravotní pojištovny) a děda Čeněk Teplý (viz foto).
Dějiny Hamry nad Sázavou od Ludka Lopoura a http://www.vzpominky.net
http://www.hrady.cz/data_g//.jpg

Galerie

celkový pohled na základy pily od jihozápadu
celkový pohled na základy pily od jihozápadu
© jiri doležal, 01/2016
detail ocelových svorníků
detail ocelových svorníků
© jiri doležal, 01/2016
těleso úzkokolejky těsně  nad pilou
těleso úzkokolejky těsně nad pilou
© jiri doležal, 01/2016
Legitimace zdravotní pojištovny
Legitimace zdravotní pojištovny
© jiri doležal, 01/2016
dokládá,že můj praděd zde pracoval od 14.12.1931 do 22. 7. 1933
Můj děda (označen šipkou) před jedním z dřevěných domků .
Můj děda (označen šipkou) před jedním z dřevěných domků .
© jiri doležal, 01/2016
S nějvětši pravděpodobností se jedná právě o tuto pilu, z vyprávění rodičů vím,že tam pracoval. Můj děda je ročník 1914 a na fotografii je velmi mlád asi těch 20 let.
odkladiště dřeva před zákazem vjezdu, 20 m. nad ním se nachází zbytky pily
odkladiště dřeva před zákazem vjezdu, 20 m. nad ním se nachází zbytky pily
© jiri doležal, 01/2016
základy pily od severovýchodu
základy pily od severovýchodu
© jiri doležal, 01/2016

Komentáře

Návštěvní kniha

Mapa

Reklama <
Místa v okolí
Nic blizko se nenaslo, tak zvětšíme rádius...
parní pila s železniční vlečkou na serveru Hrady.cz


Na serveru jsou shromážděny záznamy zřícenin různých míst v hranicích České republiky. Informace jsou aktualizovány náhodně, přímo návštěvníky míst.
Obsah serveru zriceniny.eu je čerpán ze serveru www.hrady.cz.

Na všechny uvedené informace se vytahuje autorský zákon. Bez svolení vlastníka autorských práv není další šíření informací povoleno.
© 2011 - 2019
Atthero s.r.o
IČ: 02120224

My status
Get Skype and call me for free.

Credits webfly.cz