Logo zříceniny
Zříceniny hradů, server ve výstavbě ...

Warning: file_get_contents(http://maps.google.com/maps/api/staticmap?center=&markers=icon:http://www.zriceniny.eu/img/icon/map_point_static.gif|label:zřícenina|52.55287508,-9.11662745&size=&zoom=&maptype=terrain&sensor=false) [function.file-get-contents]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 400 Bad Request in /home/cizek/www/zriceniny.eu/http/page_detail.php on line 191
ERROR
Základní informace
Pozice místa na mapě
  • Zřícenina hradu
  • Irsko
  • volně přístupno
52.55287508
-9.11662745

Poslední návštěvníci
Podle záznamu v návštěvní knize. ...

Oblíbená místa

Zřícenina hradu Shanid

Pohled do interiéru donjonu. Napravo je patrná pravá boční strana otvoru, údajně vstupního portálu.
© Pavel Semple, 04/2014
Zřícenina hradu v západní části hrabství Limerick. Založen po roce 1198 Tomášem FitzMaurice FitzGeraldem. Nejstarší rodové sídlo Desmondů, později rytírů z Glinu. Dobyt v roce 1601 a zpustošen v roce 1641. Dnes v majetku rodiny Nolanů.
Jak se Vám líbí?
Reklama
Jedná se o Motte & Bailey hrad (motta s předhradím). Na vrcholu přírodního kopce byla navršena motta (umělý hradní vrch). Ta byla obehnána kruhovým příkopem a před ním navršeným valem. U severovýchodní paty motty bylo ve svahu kopce předhradí s vlastním příkopem a valem po obvodu. Opevnění bylo zpočátku jen dřevěné. Vrchol motty později zaujal stísněný kamenný hrad. Jeho hlavní částí byl navenek polygonální, v interiéru kruhový donjon. Obvodová hradba mírně oválného půdorysu uzavírala jádro hradu ze všech stran a vedla po okraji vrcholové plošiny motty. Donjon stál volně v jihozápadní části vnitřního prostoru a hradba jej obcházela. Mezi hradbou a donjonem tak byla jen úzká mezera. Donjon měl přízemí a obytné patro. Vstup byl portálem v prvním patře z ochozu hradby. Přízemí bylo přístupné jedině z patra. Střecha byla pod úrovní ochozu v dutině donjonu. Toto řešení bylo v Irsku, Anglii a Walesu běžné. Střecha tak byla chráněna zdmi a ochozem před útokem zvenčí a nebylo snadné ji poškodit nebo zapálit. Síla zdi donjonu je 3,4 m a vnitřní průměr 6,7 m (D. Sweetman: The Medieval Castles of Ireland, The Collins Press, 1999). Brána v hradbě byla určitě nad předhradím na severovýchodní straně. Kromě donjonu nezbylo na další stavby místo. Hrad pro své stísněné poměry vždy sloužil spíše k obranným účelům. Předhradí kamenné opevnění nikdy nemělo. Jeho vnitřní prostor klesá ve svahu kopce. Řešení jeho polohy je velmi zajímavé především proto, že na jih od motty je terén rovný. Jádro hradu tak chránilo předhradí od zranitelné jižní strany, přesný opak běžných rolí obou hradních částí. Předhradí se tak hodilo snad jen k ustájení koní. Výstup na vrchol motty byl jedině pěší. Z donjonu dnes stojí již jen jeho jihozápadní část v plné výšce, včetně ochozu a cimbuří. Ostatní části zcela zanikly. Na severozápadní straně donjonu je ve zlomu zdiva patrná pravá boční strana otvoru, údajně vstupního portálu. Stopy jiného otvoru nejsou v zachovaném zdivu žádné. První patro určitě mělo alespoň jedno okno v patře na dnes zaniklé nádvorní straně. Obvodová hradba zcela zanikla, zbyly jen základy a hrázky. Její jižní část je přitom dobře zdokumentovaná na starých fotografiích hradu, kde stojí v plné výšce téměř 5 m včetně cimbuří. Síla hradby byla 1,5 m.
Pavel Semple
Za zakladatele hradu je považován Tomáš FitzMaurice FitzGerald (1175-1213), který získal okolní pozemky kolem roku 1198. Poprvé je hrad písemně doložen v roce 1230, kdy jej vlastnil Tomášův syn Jan FitzThomas FitzGerald, pozdější první baron Desmond. Ten je pravděpodobným zakladatelem kamenného hradu na starší mottě. Shanid byl nejstarším sídlem rodu Desmondů, kteří používali známé rodinné motto "Shanid Abu" ("Long live Shanid, Shanid for ever" – "Nechť Shanid dlouho žije, Navěky Shanid"). Toto motto bylo jejich válečným pokřikem. Desmondi se později stali hrabaty a do roku 1584 drželi veliké hrabství Desmond na jihozápadě Irska. Shanid se ale stal sídlem rytírů z Glinu (známých také jako Černí rytíři), větve Desmondů. Zakladatelem této větve byl Jan FitzJohn, jeden z mladších synů prvního barona Desmond. Hrad byl dobyt Červeným Hugem O’Donnelem v roce 1601 a zpustošen v roce 1641 na začátku Irské konfederační války. Majiteli hradu a okolních pozemků se později stala rodina Nolanů, kteří sídlili v domě Waterpark House asi 300 m severně od hradu. Tento dům pochází z přelomu 18. a 19. stol. a dnes je v počátečním stádiu rozpadu. Je velmi pravděpodobné, že kámen na jeho stavbu pochází z hradu. Rodina dům opustila v roce 1982. Nolanům hrad patří dodnes.
Pavel Semple, zdroj: (http://www.irelandseye.com/aarticles/travel/attractions/castles/Limerick/shanid.shtm, http://humphrysfamilytree.com/Nolan/waterpark.html)
http://www.hrady.cz/data_g//.jpg

Galerie


© Pavel Semple, 04/2014
Pohled do interiéru donjonu. Napravo je patrná pravá boční strana otvoru, údajně vstupního portálu.

© Pavel Semple, 04/2014
Torzo donjonu od JV. Na popředí jsou základy obvodové hradby.

© Pavel Semple, 04/2014
Motta s donjonem na vrcholu při pohledu od SV, z předhradí. Na popředí je obvodový příkop motty.

© Pavel Semple, 04/2014
Torzo donjonu při pohledu od západu.

© Pavel Semple, 04/2014
Jádro hradu od západu.

© Pavel Semple, 04/2014
Celkový pohled na hrad od SZ. Dobře patrný je obvodový val motty.

© Pavel Semple, 04/2014
Waterpark House, sídlo Nolanů, majitelů hradu, do roku 1982. 300 m severně od hradu.

© Pavel Semple, 04/2014
Celkový pohled na hrad od severu.

© Pavel Semple, 04/2014
Celkový pohled na hrad od JV. Dnes stojí již jen torzo donjonu.

Komentáře

Návštěvní kniha

Mapa

Reklama <
Místa v okolí
Nic blizko se nenaslo, tak zvětšíme rádius...
Shanid na serveru Hrady.cz


Na serveru jsou shromážděny záznamy zřícenin různých míst v hranicích České republiky. Informace jsou aktualizovány náhodně, přímo návštěvníky míst.
Obsah serveru zriceniny.eu je čerpán ze serveru www.hrady.cz.

Na všechny uvedené informace se vytahuje autorský zákon. Bez svolení vlastníka autorských práv není další šíření informací povoleno.
© 2011 - 2019
Atthero s.r.o
IČ: 02120224

My status
Get Skype and call me for free.

Credits webfly.cz