Logo zříceniny
Zříceniny hradů, server ve výstavbě ...

Warning: file_get_contents(http://maps.google.com/maps/api/staticmap?center=&markers=icon:http://www.zriceniny.eu/img/icon/map_point_static.gif|label:zřícenina|50.71330008,16.24875784&size=&zoom=&maptype=terrain&sensor=false) [function.file-get-contents]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 400 Bad Request in /home/cizek/www/zriceniny.eu/http/page_detail.php on line 191
ERROR
Základní informace
Pozice místa na mapě
  • Zřícenina sakrální památky
  • Polsko
  • dolnośląskie
  • nepřístupno
50.71330008
16.24875784

Poslední návštěvníci
Podle záznamu v návštěvní knize. ...

Oblíbená místa

Zřícenina kostela, chrámu sakrální památky evangelický kostel

© Luděk Vláčil 06/2016
Kostel byl vybudován v r. 1742 v barokním slohu a v 19. stol. upraven. Po r. 1945, kdy se ves ocitla na území Polska a původní obyvatelstvo bylo vysídleno, začal kostel chátrat. Později vyhořel a změnil se ve zříceninu.
Jak se Vám líbí?
Reklama
Na východním okraji vesnice Unisław Śląski (do r. 1945 Langwaltersdorf), která je místní částí obce Mieroszów, stojí zřícenina evangelického kostela s přilehlým pustým hřbitovem. Vesnice leží v jihozápadním Polsku v Dolním Slezsku, v okrese Wałbrzych nedaleko česko-polské hranice. Nejstarší památkou vsi je renesanční kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kromě něj zde stojí také dominantní ruiny evangelického kostela, o něž se nikdo nestará. Kostel je obehnán rozpadlou zdí a přiléhá k němu ve vysoké trávě a křovinách zarostlý hřbitov. Vesnice se nalézá v hornaté a turisticky velmi atraktivní krajině v blízkosti Národního parku Sudetów Wałbrzyskich. V okolí stojí zajímavé zříceniny hradů Nowy Dwór a Radosno.
Luděk Vláčil
Poprvé se ves uvádí v roce 1350 jako Walt Hiersdorf. Již v té době zde stála sakrální stavba. Byl jí gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl později renesančně přestavěn. V roce 1742 byla ve vsi dokončena další modlitebna, kterou byl barokní evangelický kostel (některé zdroje uvádějí, že se jednalo o přestavbu starší stavby z r. 1659), jenž byl v 19. století upraven. Ve stejné době jako kostel byla vybudována také evangelická škola. O těchto stavbách se kvůli událostem po skončení II. světové války nedochovalo příliš informací. Po roce 1945, kdy se ves ocitla na území Polska, byla z Langwaltersdorfu přejmenována na Unisław Śląski a bylo odsunuto německé obyvatelstvo. Pro evangelický kostel nastaly zlé časy. Z interiéru kostela byl odvezen rokokový oltář, který je nyní v evangelickém kostele ve městě Kudowa Zdrój. Kostel byl ponechán svému osudu a navíc dvakrát vyhořel. Požáry dokonaly zkázu a velmi narušily statiku objektu. Dnes je stavba již ve velmi vážném stavu a hrozí její úplné zřícení. Proto je také přísně zakázáno vstupovat do její blízkosti.
Luděk Vláčil- zdroj: https://de.wikipedia.org, http://geoexplorer.blog.pl a další
http://www.hrady.cz/data_g//.jpg

Galerie


© Luděk Vláčil 06/2016

© Luděk Vláčil 06/2016

© Luděk Vláčil 06/2016
zaniklý hřbitov u kostela
zaniklý hřbitov u kostela
© Luděk Vláčil 06/2016

© Luděk Vláčil 06/2016

© Luděk Vláčil 06/2016

© Luděk Vláčil 06/2016

© Luděk Vláčil 06/2016

Komentáře

Návštěvní kniha

Mapa

Reklama <
Místa v okolí
Nic blizko se nenaslo, tak zvětšíme rádius...
evangelický kostel na serveru Hrady.cz


Na serveru jsou shromážděny záznamy zřícenin různých míst v hranicích České republiky. Informace jsou aktualizovány náhodně, přímo návštěvníky míst.
Obsah serveru zriceniny.eu je čerpán ze serveru www.hrady.cz.

Na všechny uvedené informace se vytahuje autorský zákon. Bez svolení vlastníka autorských práv není další šíření informací povoleno.
© 2011 - 2019
Atthero s.r.o
IČ: 02120224

My status
Get Skype and call me for free.

Credits webfly.cz