Logo zříceniny
Zříceniny hradů, server ve výstavbě ...

Warning: file_get_contents(http://maps.google.com/maps/api/staticmap?center=&markers=icon:http://www.zriceniny.eu/img/icon/map_point_static.gif|label:zřícenina|48.91554449,20.62614441&size=&zoom=&maptype=terrain&sensor=false) [function.file-get-contents]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 400 Bad Request in /home/cizek/www/zriceniny.eu/http/page_detail.php on line 191
ERROR
Základní informace
Pozice místa na mapě
  • Zřícenina zámku
  • Slovensko
  • Košický
  •  Spišská Nová Ves  ( SN )
  • nepřístupno
48.91554449
20.62614441

Poslední návštěvníci
Podle záznamu v návštěvní knize. ...

Oblíbená místa

Zřícenina zámku Bocian

rizalit jižního hlavního průčelí
© Jan P. Štěpánek 09/2016
Pozdně barokní zámek (kaštieľ) z r. 1790 vystavěn rodinou Vielandovců. Obdélná budova na zvýšeném přízemí, s mělkými trojosými rizality s tympanony v delších průčelích, jižní fasáda zdobená lizénami a pilastry s hlavicemi. Po r. 2013 se propadla mansardová střecha a urychlila destrukci zámku.
Jak se Vám líbí?
Reklama
Zchátralý a rozpadající se objekt pozdně barokního zámečku - kaštieľa - v centru obce při hlavní silnici, nedaleko známějšího renesančního zámku. Budova byla vystavěna snad kolem roku 1790 jako rodové sídlo rodiny Vielandovců. Ve 2. polovině 20. století sloužil objekt i jako restaurace a kuchyně státního statku, což přineslo nemálo negativních účelových zásahů. Několik posledních desetiletí je však nevyužívaný a výrazně chátrá. Obec, jež je vlastníkem objektu, v posledních letech představila několik projektů, počítajících s obnovou objektu a jeho začleněním do většího architektonického plánu. Prozatím však zámek stále chátrá. Někdy po roce 2013 došlo ke zřícení mansardové střechy a urychlení destrukce objektu.
Jan P. Štěpánek s využitím www.krizom-krazom.eu
Zámek Bocian má obdélnou trojtraktovou dispozici. Hlavním průčelím je orientován k jihu, do řadové uliční zástavby. Budova je podsklepena. K jihu se zámek obrací devítiosým průčelím se zvýšeným přízemím s mělce vystupujícícm osovým trojosým rizalitem. Nádvorní severní fasáda je podobná a obsahuje v ose rizalitu hlavní vstup do budovy. Jižní fasádu člení lizénové rámy s pilastry, ukončenými v rizalitu ve štuku provedenými korintskými hlavicemi. Okna lemují jednoduché rámy, nad nimiž jsou štukové ozdoby. Ostatní fasády jsou bez výraznějších prvků. Nad oběma rizality ční trojúhelné tympanony. Fasády jsou zakončeny profilovanými korunními římsami, na něž nasedá mohutná mansardová vabová střecha, resp. nasedala, než se propadla v důsledku odcizení velkého množství dřeva z krovů. Za zámkem se nacházel velký obdélný dvůr s hospodářskými objekty, z nichž dodnes zbyla jen kamenná torza. Naproti zámku, za řekou Hornád, se rozkládal přírodně krajinářský park s historickou zelení z konce 19. století na lichoběžníkovém půdoryse. V roce 2008 byl vyhlášen za kulturní památku.
Jan P. Štěpánek s využitím www.krizom-krazom.eu
http://www.hrady.cz/data_g//.jpg

Galerie

rizalit jižního hlavního průčelí
rizalit jižního hlavního průčelí
© Jan P. Štěpánek 09/2016
jižní průčelí od jihovýchodu
jižní průčelí od jihovýchodu
© Jan P. Štěpánek 09/2016

Komentáře

Návštěvní kniha

Mapa

Reklama <
Místa v okolí
Nic blizko se nenaslo, tak zvětšíme rádius...
Bocian na serveru Hrady.cz


Na serveru jsou shromážděny záznamy zřícenin různých míst v hranicích České republiky. Informace jsou aktualizovány náhodně, přímo návštěvníky míst.
Obsah serveru zriceniny.eu je čerpán ze serveru www.hrady.cz.

Na všechny uvedené informace se vytahuje autorský zákon. Bez svolení vlastníka autorských práv není další šíření informací povoleno.
© 2011 - 2019
Atthero s.r.o
IČ: 02120224

My status
Get Skype and call me for free.

Credits webfly.cz