Logo zříceniny
Zříceniny hradů, server ve výstavbě ...

Warning: file_get_contents(http://maps.google.com/maps/api/staticmap?center=&markers=icon:http://www.zriceniny.eu/img/icon/map_point_static.gif|label:zřícenina|36.87606485,27.21139139&size=&zoom=&maptype=terrain&sensor=false) [function.file-get-contents]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 400 Bad Request in /home/cizek/www/zriceniny.eu/http/page_detail.php on line 191
ERROR
Základní informace
Pozice místa na mapě
  • Zřícenina sakrální památky
  • Řecko
  • Jižní Egeis
  •  Banská Štiavnica  ( BS )
  • volně přístupno
36.87606485
27.21139139

Poslední návštěvníci
Podle záznamu v návštěvní knize. ...

Oblíbená místa

Zřícenina kostela, chrámu sakrální památky bazilika sv. Pavla

tabule u silnice
© Luděk Vláčil 09/2017
Zřícenina raně křesťanské trojlodní baziliky sv. Pavla (Aghios Pavlos) v byzantském slohu je datována do 5. nebo 6. století našeho letopočtu. Kromě poměrně zachovalé části baziliky se dochovaly krásné mozaiky na podlaze a zbytky křtitelnice.
Jak se Vám líbí?
Reklama
Toto místo měl podle tradice během své třetí misijní cesty navštívit apoštol Pavel. O raně křesťanské trojlodní bazilice zasvěcené právě sv. Pavlovi (Aghios Pavlos) není bohužel příliš informací. Je to dáno i tím, že na ostrově Kos bylo díky jeho poloze vybudováno velké množství bazilik a dalších významných památek zastiňujících tuto stavbu. Kromě malé poměrně zachovalé části baziliky se dodnes dochovaly krásné mozaiky na podlaze a zbytky křtitelnice, kterou lze jasně rozpoznat. Vznik původně poměrně velké trojlodní stavby v byzantském slohu je datován do 5. nebo 6. století našeho letopočtu. Dvě baziliky v prostoru městečka svědčí o velkém ekonomickém a kulturním rozvoji této oblasti, alespoň tedy před dvěma katastrofálními zemětřeseními, které Kos postihly v letech 469 a 554 našeho letopočtu. V té době se zde mělo nacházet starověké město. Není známo, zda bazilika fungovala i po druhém zemětřesení. Uvádí se, že byla objevena v roce 1935, což svědčí o tom, že význam ruiny již nebyl v povědomí místních obyvatel. Ve 20. století byl proveden archeologický průzkum a poměrně nedávno zde byla sloužena i mše. Dnes je místo dost zarostlé vysokou trávou.
Luděk Vláčil - zdroj: http://www.discoveringkos.com, turistický průvodce a další
Částečně dobře zachovalá raně křesťanská trojlodní bazilika sv. Pavla (Aghios Pavlos) z 5.- 6. stol. se nachází na pravé straně hlavní silnice na východním okraji městečka Zipari směrem do města Kos. Stavba má rozměry 21,6x15 metrů. Bazilika je vidět přímo ze silnice, u níž je i tabule upozorňující, že toto místo měl během své třetí misijní cesty navštívit apoštol Pavel. O bazilice samotné bohužel nelze nalézt příliš informací ani v turistickém průvodci nebo na internetu. Ke zřícenině se přiblížíte po polní cestě odbočující ze zmíněné hlavní silnice. Přímo k bazilice však nevede žádná cesta a musíte tedy přejít přes louku. Místo je sice volně přístupné, ale dost zarostlé vysokou trávou, i přesto se však dá dobře prohlédnout. Doporučuji pevnou obuv a dlouhé kalhoty. Tato část ostrova je rovinatá a tedy vhodná na projížďku na zapůjčeném kole s případnou návštěvou baziliky. Na opačném konci městečka Zipari se nachází pozůstatky baziliky Kapama. Hlavní církevní stavbou Zipari je dnes chrám (správný český výraz pro svatyni východní [tj. pravoslavné čili ortodoxní] církve) Nanebevstoupení Páně.
Luděk Vláčil
http://www.hrady.cz/data_g//.jpg

Galerie

tabule u silnice
tabule u silnice
© Luděk Vláčil 09/2017

© Luděk Vláčil 09/2017

© Luděk Vláčil 09/2017

© Luděk Vláčil 09/2017

© Luděk Vláčil 09/2017

© Luděk Vláčil 09/2017

Komentáře

Návštěvní kniha

Mapa

Reklama <
Místa v okolí
Nic blizko se nenaslo, tak zvětšíme rádius...
bazilika sv. Pavla na serveru Hrady.cz


Na serveru jsou shromážděny záznamy zřícenin různých míst v hranicích České republiky. Informace jsou aktualizovány náhodně, přímo návštěvníky míst.
Obsah serveru zriceniny.eu je čerpán ze serveru www.hrady.cz.

Na všechny uvedené informace se vytahuje autorský zákon. Bez svolení vlastníka autorských práv není další šíření informací povoleno.
© 2011 - 2019
Atthero s.r.o
IČ: 02120224

My status
Get Skype and call me for free.

Credits webfly.cz