Logo zříceniny
Zříceniny hradů, server ve výstavbě ...

Warning: file_get_contents(http://maps.google.com/maps/api/staticmap?center=&markers=icon:http://www.zriceniny.eu/img/icon/map_point_static.gif|label:zřícenina|52.56964500,-8.78253600&size=&zoom=&maptype=terrain&sensor=false) [function.file-get-contents]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 400 Bad Request in /home/cizek/www/zriceniny.eu/http/page_detail.php on line 191
ERROR
Základní informace
Pozice místa na mapě
  • Zřícenina hradu
  • Irsko
  • přístupno v návštěvních hodinách
52.56964500
-8.78253600

Poslední návštěvníci
Podle záznamu v návštěvní knize. ...

Oblíbená místa

Zřícenina hradu Adare

Model hradu v podobě na konci středověku. Model je k vidění v infocentru v městečku.
© Pavel Semple, 07/2016
Hrad založen Geoffreyem de Marisco na začátku 13. stol. u brodu přes řeku Maigue. V držení Fitzgeraldů od roku 1228 až do 17. stol. V roce 1657 pobořen na příkaz Olivera Cromwella. Od roku 1982 ve státní památkové péči.
Jak se Vám líbí?
Reklama
Zříceniny vodního hradu Adare se rozkládají na pravém břehu řeky Maigue u stejnojmenného městečka v hrabství Limerick na západě Irska. Hrad je znám také jako Desmond Castle (hrad Desmondů). Adare je turisticky velmi atraktivní a vyhledávané místo, proto je tu především v létě velmi rušno. Kromě hradu jsou zde také tři středověké kláštery, trinitariánský přímo v městečku, tzv. Černý augustiniánský klášter (Black Abbey) na levém břehu řeky téměř naproti hradu a zříceniny františkánského kláštera pár set metrů od hradu proti proudu řeky. Dále návštěvníky láká golfové hřiště a zajímavé obchody se suvenýry. Do Adare je možno dojet autobusem z Limericku. Přímo v centru je parkoviště za informačním centrem, ve kterém je záhodno návštěvu začít. Hrad je možno navštívit jedině s průvodcem v rámci organizovaných výprav, které začínají právě v infocentru. Zde se prodávají vstupenky do hradu a ve stanovenou dobu odtud odjíždějí minibusy ke hradu. Přímo u hradu je tak zbytečné na vstup čekat, přes elektrickou bránu se k němu ani nedá dostat. Tento nezvyklý postup návštěv je dán asi tím, že u hradu není místo k parkování a silnice je velmi vytížená. Silniční kamenný most přes řeku nabízí krásný pohled na hrad, nemá ale chodníky a je tak třeba se mít na pozoru.
Pavel Semple
Jméno Adare pochází z irského Ath Dara (Dubový brod). Hradu mohla předcházet kruhová pevnost (rath, ringfort). Těch bylo po celém Irsku přes 40 000. Jedná se o staré keltské usedlosti, které byly obehnané palisádou, valem a příkopem. Jejích stáří bylo v rozmezí 2000-1000 let. Tato konkrétní pevnost stála ve strategické poloze u brodu a podle tradice patřila místnímu klanu O’Donovanů. První zmínka o Adare je z roku 1226. V tomto roce získal Geoffrey de Marisco povolení od krále Jindřicha III. Anglického k pořádání ročního trhu na svém panství Adare. Geoffrey byl velmi mocný šlechtic, několikrát držel úřad královského místodržícího v Irsku. Právě on mohl založit dnešní hrad. Po roce 1228 byl ale v nepřízni krále a panství tak přešlo na Fitzgeraldy. Geoffrey zemřel v exilu v roce 1245. FitzGeraldové drželi Adare až do 17. stol. Do roku 1534 byl hrad v rukou rodové větve hrabat z Kildare (hrabata od roku 1316). Desátý hrabě z Kildare, Tomáš Fitzgerald, zvaný Hedvábný Tom (Silken Thomas), se v roce 1534 otevřeně vzepřel proti králi Jindřichu VIII. Tudorskému. Se svým vojskem zaútočil na hrad v Dublinu. Útok byl ale odražen a Tomáš utekl. Později se musel vzdát a nakonec byl spolu se svými pěti strýci v Londýně popraven. Panství Adare pak přešlo do rukou druhé větve Fitzgeraldů, kteří byli hrabaty z Desmondu, velkého panství na jihozápadě Irska. Fitzgeraldové se vzbouřili proti anglické královské vládě v tzv. Desmondských rebeliích v letech 1579–1583. Anglické královské vojsko hrad dobylo po krátkém obléhání, v roce 1583 jej ale Fitzgeraldové získali zpět. Hrad byl obsazen povstalci v roce 1641, v době irské vzpoury proti anglické nadvládě. Tato vzpoura pak přerostla v irskou konfederační válku, která nakonec vedla k invazi do Irska anglickým parlamentním vojskem pod vedením Olivera Cromwella v roce 1649. Cromwell nařídil v roce 1657 hrad zbořit. V pol. 19. stol. byl majitelem hradu lord Dunraven, ten na něm nechal provést opravy. Od roku 1982 je v majetku státní památkové péče OPW (Office of Public Works). V nedávné době byl kompletně zakonzervován a poté otevřen veřejnosti.
Pavel Semple, zdroj: (místní informační centrum)
http://www.hrady.cz/data_g//.jpg

Galerie


© Pavel Semple, 07/2016
Model hradu v podobě na konci středověku. Model je k vidění v infocentru v městečku.

© Pavel Semple, 07/2016
Vstupenky do hradu je nutno zakoupit v místním informačním centru, které je od hradu vzdáleno téměř 1 km.

© Pavel Semple, 07/2016
Příkop na západní straně hradu.

© Pavel Semple, 07/2016
Brána do jádra hradu.

© Pavel Semple, 07/2016
Jádro hradu od JV, z předhradí. Napravo je hradní donjon.

© Pavel Semple, 07/2016
Jádro hradu od JV, z předhradí.

© Pavel Semple, 07/2016
Pohled na starý velký sál (vzadu) a nový velký sál (nalevo) v předhradí. Napravo je brána do předhradí.

© Pavel Semple, 07/2016
Vstup do nového velkého sálu.

© Pavel Semple, 07/2016
Pohled na jádro hradu z nového velkého sálu.

© Pavel Semple, 07/2016
Pozůstatky kuchyně v JV rohu předhradí. Kuchyně měla svou vlastní bránu ve východní hradbě pro přímé vykládání zboží z lodí. Řeka je za zdí napravo.

© Pavel Semple, 07/2016
Studna v kuchyni.

© Pavel Semple, 07/2016
Pozůstatky pece v kuchyni.

Komentáře

Návštěvní kniha

Mapa

Reklama <
Místa v okolí
Nic blizko se nenaslo, tak zvětšíme rádius...
Adare na serveru Hrady.cz


Na serveru jsou shromážděny záznamy zřícenin různých míst v hranicích České republiky. Informace jsou aktualizovány náhodně, přímo návštěvníky míst.
Obsah serveru zriceniny.eu je čerpán ze serveru www.hrady.cz.

Na všechny uvedené informace se vytahuje autorský zákon. Bez svolení vlastníka autorských práv není další šíření informací povoleno.
© 2011 - 2019
Atthero s.r.o
IČ: 02120224

My status
Get Skype and call me for free.

Credits webfly.cz