Logo zříceniny
Zříceniny hradů, server ve výstavbě ...

Warning: file_get_contents(http://maps.google.com/maps/api/staticmap?center=&markers=icon:http://www.zriceniny.eu/img/icon/map_point_static.gif|label:zřícenina|52.15835200,-8.22386900&size=&zoom=&maptype=terrain&sensor=false) [function.file-get-contents]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 400 Bad Request in /home/cizek/www/zriceniny.eu/http/page_detail.php on line 191
ERROR
Základní informace
Pozice místa na mapě
  • Zřícenina hradu
  • Irsko
  • volně přístupno
52.15835200
-8.22386900

Poslední návštěvníci
Podle záznamu v návštěvní knize. ...

Oblíbená místa

Zřícenina hradu Ballyderown

Vyústění latrínových šachet.
© Pavel Semple, 10/2016
Hrad postaven na přelomu 12. a 13. stol. Poprvé zmiňován roku 1342. Majetek Condonů do 2. pol. 16. stol, poté Fleetwoodů do konce 17. stol. Do začátku 20. stol. v držení vikomtů z Mountcashellu. Dnes v areálu zemědělského výzkumného ústavu.
Jak se Vám líbí?
Reklama
Za pravděpodobného zakladatele hradu je považován normanský rod de Cauntetonů, důležitých držitelů pozemků v severovýchodní části hrabství Cork. Robert de Caunteton získal zdejší území někdy po roce 1180. Hrad je poprvé zmiňován teprve v polovině 14. stol. Zachovalé architektonické detaily umožňují spekulativní dataci do přelomu 12. a 13. stol. Maurice de Caunteton je uváděn jako majitel místních pozemků v roce 1310. Hrad ale není zmiňován. Jeho syn David byl zavražděn v roce 1341. Právě při vyšetřování jeho smrti v následujícím roce je zmiňován mezi jeho majetky také hrad Ballyderown. Do své smrti v roce 1365 byla majitelkou panství Davidova dcera Alžběta. De Cauntetoni, později Condoni, hrad drželi do 2. pol. 16. stol. Patrik Condon o něj přišel po své účasti na Desmondských rebeliích (1569–1573 a 1579–1583). Do konce 17. stol. jej pak držel rod Fleetwoodů. Na konci tohoto století byl v rukou Štepána Moore z Clonmelu. Jeho potomci se stali vikomty z Mountcashellu a hrad drželi do začátku 20. stol. Poté byli jeho držiteli farmáři sousední farmy. Ta byla nakonec v 2. pol. 20. stol. zakoupena zemědělským institutem Moore Park Institute a přestavěna na zemědělský výzkumný ústav. Při této přestavbě došlo k demolici staveb v okolí hradního paláce, z nichž některé mohly mít spojitost s hradem.
Pavel Semple, zdroj: (Tadhg O’Keeffe, An Early Anglo-Norman Castle at Ballyderown, county Cork, http://www.academia.edu/4993513/Ballyderown_Castle)
Jméno Ballyderown pochází z irského Baile idir dhá abhainn (místo mezi dvěma řekami). Z celého hradu dnes stojí již jen dvoupatrový, původně plochostropý obdélný palác o délce 18,7 m a šířce 12,8 m. Delší strana paláce je orientována přibližně ve směru sever-jih. Tento druh paláce je dnes v irské hradní literatuře označován jako sálový dům (hall house). V prvním patře byla totiž velká obytná místnost, považovaná za velký sál. Tato místnost ale s velkou pravděpodobností sloužila soukromým účelům rodiny majitele hradu. Velký sál, který by plnil veřejnou roli, mohl stát někde venku u obvodové hradby. Palác byl ústřední stavbou hradu, podle české terminologie by tak šlo o hrad, kde je palác hlavní obrannou a obytnou stavbou. Vstup byl v zaniklé jihovýchodní části, možná podobně jako na hradě Grenan (hrabství Kilkenny) přímo v přízemí. V jihovýchodním rohu přízemí byl vstup na schodiště v síle jižní zdi. Toto schodiště je stále zachováno ve zbývající jižní zdi paláce. Dnes je možné vylézt asi 2 m ze země do otvoru schodiště a po něm vystoupat do malého vstupního vestibulu v úrovni prvního patra. Odtud je pak možno pokračovat do prvního patra latrínové věže (obdélného přístavku), která byla někdy na konci středověku přistavěna k jihozápadnímu nároží paláce. Přízemí věže je plné a obsahuje dvě odpadové šachty s vyústěním nad zemí. V prvním patře jsou dnes k vidění pečlivě uložené pozůstatky karoserie starého auta. Další dvě patra měla dřevěné podlahy. Nejvyšší třetí patro je dosud zaklenuto valenou klenbou. První a druhé patro věže odpovídá prvnímu patru paláce. Druhé patro věže bylo přístupno pouze po žebříku otvorem v podlaze. Ve věži jsou dále drobné štěrbinové otvory k osvětlení interiéru. Jedno ze dvou severních oken v prvním patře paláce má dosud pozůstatky románského ostění. Právě tvar tohoto ostění dnes umožňuje spekulativní dataci hradu do přelomu 12. a 13. stol. Šlo by tak o jeden z nejstarších kamenných hradů v Irsku. Druhé patro paláce může být také původní. Jeho zdivo neobsahuje žádné okenní otvory s jedinou možnou výjimkou na severozápadě. Zachovalá severní nároží paláce dosud obsahují armování (nárožní kamenné kvádry). Základy paláce chránil dosud patrný skarp. Ten byl na západní straně zcela odsekán v nedávné minulosti při stavbě dnešního parkoviště. Palác je dnes neudržovaný a zarostlý břečťanem.
Pavel Semple, zdroj: (Tadhg O’Keeffe, An Early Anglo-Norman Castle at Ballyderown, county Cork, http://www.academia.edu/4993513/Ballyderown_Castle)
http://www.hrady.cz/data_g//.jpg

Galerie


© Pavel Semple, 10/2016
Vyústění latrínových šachet.

© Pavel Semple, 10/2016
Palác od JV.

© Pavel Semple, 10/2016
Románské ostění okna v prvním patře.

© Pavel Semple, 10/2016
Palác od západu.

© Pavel Semple, 10/2016
Západní průčelí paláce se dvěma okny v prvním patře. To napravo je částečně zazděno.

© Pavel Semple, 10/2016
Okna v prvním patře severního průčelí.

© Pavel Semple, 10/2016
Palác od SV.

© Pavel Semple, 10/2016
Vstupní vestibul v síle jižní zdi na úrovni prvního patra. Vzadu je interiér latrínové věže.

© Pavel Semple, 10/2016
Pohled vzhůru do druhého a třetího patra latrínové věže.

© Pavel Semple, 10/2016
Pozůstatky karosérie auta v prvním patře latrínové věže.

© Pavel Semple, 10/2016
Palác od JZ. Na popředí je latrínová věž.

© Pavel Semple, 10/2016
Celkový pohled na palác od JZ.

Komentáře

Návštěvní kniha

Mapa

Reklama <
Místa v okolí
Nic blizko se nenaslo, tak zvětšíme rádius...
Ballyderown na serveru Hrady.cz


Na serveru jsou shromážděny záznamy zřícenin různých míst v hranicích České republiky. Informace jsou aktualizovány náhodně, přímo návštěvníky míst.
Obsah serveru zriceniny.eu je čerpán ze serveru www.hrady.cz.

Na všechny uvedené informace se vytahuje autorský zákon. Bez svolení vlastníka autorských práv není další šíření informací povoleno.
© 2011 - 2019
Atthero s.r.o
IČ: 02120224

My status
Get Skype and call me for free.

Credits webfly.cz