Logo zříceniny
Zříceniny hradů, server ve výstavbě ...

Warning: file_get_contents(http://maps.google.com/maps/api/staticmap?center=&markers=icon:http://www.zriceniny.eu/img/icon/map_point_static.gif|label:zřícenina|48.60464146,18.34253894&size=&zoom=&maptype=terrain&sensor=false) [function.file-get-contents]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 400 Bad Request in /home/cizek/www/zriceniny.eu/http/page_detail.php on line 191
ERROR
Základní informace
Pozice místa na mapě
  • Zřícenina zámku
  • Slovensko
  • Trenčiansky
  •  Partizánske  ( PE )
  • volně přístupno
48.60464146
18.34253894

Poslední návštěvníci
Podle záznamu v návštěvní knize. ...

Oblíbená místa

Zřícenina zámku Brodzany

© Luděk Vláčil 06/2018
Letohrádek Babylon v podobě romantické umělé zříceniny nechala v letech 1909-1911 postavit jako své letní sídlo Natálie Oldenburgová. Po její smrti v r. 1937 začal chátrat a za 2. světové války byl vykraden.
Jak se Vám líbí?
Reklama
Obec Brodzany se nachází na Slovensku v jižní části Trenčínského kraje v okrese Partizánske. Nejvýznamnější stavbou Brodzan je bezesporu renesanční kaštel (slovensky kaštieľ - jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku, u nás označovaný jako zámek [popřípadě tvrz]) obklopený anglickým parkem. V blízkosti zámku stojí kostel Všech svatých, od něhož vychází modře značená turistická cesta. Jižně od obce, na okraji chráněné krajinné oblasti Ponitří, na vrchu Hôrka nad obcí, se v lese ukrývá zřícenina letohrádku zvaného Babylon. Zchátralá stavba je bohužel v soukromém vlastnictví a vstup do ní není povolen. Uvažuje se o rozšiřující přestavbě letohrádku a využití stavby pro turistické účely. Zatím je letohrádek ještě hezkým a klidným místem k rodinným výletům. Z obce k němu vede pohodlná lesní cesta. Nedaleko od letohrádku se nachází novogotická evangelická kaple s hrobkou Friesenhofů (Friesenhofovcov, von Friesenhof) a Oldenburgů (Oldenburgovcov, von Oldenburg), bývalých majitelů Brodzan.
Luděk Vláčil
Letohrádek v podobě romantické umělé zříceniny nechala vybudovat majitelka brodzanského panství Natálie rozená Vogel von Friesenhof (1854-1937) provdaná za Elimara von Oldenburg (1844-1895). Stavbu postavili v letech 1909-1911 na její objednávku italští architekti. Natálie byla pozornou ochránkyní cenného rodinného archívu i bohaté knihovny. Její hosté byli mnozí básníci, malíři a hudebníci. Natálie, již místní chovali ve velké úctě a nazývali ji “Pani Osvícená”, používala letohrádek jako své letní sídlo a scházela se zde se svými hosty-umělci. Nejvíce času zde trávila ve stáří. Vévodkyně Natálie Oldenburgová zemřela v roce 1937, což byl i začátek konce letohrádku, pro nějž se vžil název Babylon. V interiéru se nacházela knihovna a cenný nábytek. Během druhé světové války byl vykraden a začal chátrat. Později byl pod správou obce, která však neměla na údržbu finance a prodala jej. Dnes je tato jedinečná stavba v soukromém vlastnictví. Byla zpracovaná jeho kompletní architektonická studie a v roce 2012 měla začít rekonstrukce, která však nebyla dosud zahájena.
Luděk Vláčil - zdroj: Kultúrne krásy Slovenska - Kaštiele, 2008, DAJAMA., http://ciernediery.sk, http://www.pamiatkynaslovensku.sk, http://www.pamiatky.net, https://en.wikipedia.org/wiki/Duke_Elimar_of_Oldenburg a další
http://www.hrady.cz/data_g//.jpg

Galerie


© Luděk Vláčil 06/2018

© Luděk Vláčil 06/2018

© Luděk Vláčil 06/2018
zchátralé schydy do věže
zchátralé schydy do věže
© Luděk Vláčil 06/2018

© Luděk Vláčil 06/2018

© Luděk Vláčil 06/2018
Hlavní místnost letohrádku
Hlavní místnost letohrádku
© Luděk Vláčil 06/2018
Hlavní místnost s krbem
Hlavní místnost s krbem
© Luděk Vláčil 06/2018
Letohrádek Babylon - letní sídlo Natálie Oldenburgové rozené Vogel von Friesenhof.
Letohrádek Babylon - letní sídlo Natálie Oldenburgové rozené Vogel von Friesenhof.
© Luděk Vláčil 06/2018
Letohrádok Babylon - letní sídlo kňežny Natálie.
Letohrádok Babylon - letní sídlo kňežny Natálie.
© Luděk Vláčil 06/2018

Komentáře

Návštěvní kniha

Mapa

Reklama <
Místa v okolí
Nic blizko se nenaslo, tak zvětšíme rádius...
Brodzany na serveru Hrady.cz


Na serveru jsou shromážděny záznamy zřícenin různých míst v hranicích České republiky. Informace jsou aktualizovány náhodně, přímo návštěvníky míst.
Obsah serveru zriceniny.eu je čerpán ze serveru www.hrady.cz.

Na všechny uvedené informace se vytahuje autorský zákon. Bez svolení vlastníka autorských práv není další šíření informací povoleno.
© 2011 - 2019
Atthero s.r.o
IČ: 02120224

My status
Get Skype and call me for free.

Credits webfly.cz