Logo zříceniny
Zříceniny hradů, server ve výstavbě ...

Warning: file_get_contents(http://maps.google.com/maps/api/staticmap?center=&markers=icon:http://www.zriceniny.eu/img/icon/map_point_static.gif|label:zřícenina|53.13993600,-9.77686700&size=&zoom=&maptype=terrain&sensor=false) [function.file-get-contents]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 400 Bad Request in /home/cizek/www/zriceniny.eu/http/page_detail.php on line 191
ERROR
Základní informace
Pozice místa na mapě
  • Zřícenina hradišti
  • Irsko
  • volně přístupno
53.13993600
-9.77686700

Poslední návštěvníci
Podle záznamu v návštěvní knize. ...

Oblíbená místa

Zřícenina hradišti Dún Eoghanachta

vnitřní prostor pevnosti s pohledem do dáli na ostrov Inishmore
© Jan Ptáček, 09/2010
Kamenná tvrz Dún Eoghanachta se nachází v západní části ostrova Inishmore v Aranském souostroví. Doba jejího vzniku není známa, uvádí se doba železná nebo 5. století n. l. Koncem 19. století byla pevnost opravována.
Jak se Vám líbí?
Reklama
Aranské ostrovy (Aran Islands, irsky Oileáin Árann) tvoří trojice vápencových ostrovů v ústí Galwayského zálivu na západě Irska. Jsou součástí hrabství Galway. Největší z ostrovů leží nejzápadněji a je označován Inishmore (irsky Inis Mór nebo Árainn Mhór), prostřední je Inishmaan (irsky Inis Meáin) a nejmenší na východě Inisheer (irsky Inis Óirr nebo Inis Thiar). Na ostrovech žije asi 1200 obyvatel, kteří mluví irsky (gaelsky). Turistické pozoruhodnosti jsou soustředěny na největším ostrově Inishmore, který je 13 km dlouhý a 3 km široký s celkovou rozlohou 31 km². Ostrovní pevnina je rozdělena do neuvěřitelného množství malých políček vymezených z na sucho poskládaných kamenů. Z výšky to vytváří bizarní podívanou. Účel to mělo dvojí. Zaprvé to zbavilo zemi velkého množství kamenů a za druhé bránilo silnému větru a dešti, aby rozfoukal a splavil vzácnou půdu, na které místní farmáři pěstují plodiny a pasou dobytek, především ovce, z jejichž vlny se pletou pověstné aranské svetry. Pevnost Dún Eoghanachta se nachází v západní části ostrova Inishmore.
Kamenná tvrz Dún Eoghanachta v západní části ostrova Inishmore tvoří relativně kompletní kruh, který byl částečně obnoven na konci 19. století. To je zvláště zřejmé z archeologických pozůstatků tří clochánů, tj. příbytků ve tvaru úlů uvnitř pevnosti. Pevnost má asi 27 m v průměru a až 4,8 m vysoké stěny, které jsou asi 3,6 m silné. Stěny mají několik schodišť na vnitřní straně. Během vykopávek v roce 1995 bylo nalezeny pozůstatky krbů, skořepinových nádob a také železných předmětů. Přesná doba, kdy stavba vznikla, není známa, ale pravděpodobně pochází z doby železné. Bývá také datována do 5. století n. l.
Jan Ptáček (redakčně upraveno s využitím webových textů, zejména wikipedie)
http://www.hrady.cz/data_g//.jpg

Galerie

vnitřní prostor pevnosti s pohledem do dáli na ostrov Inishmore
vnitřní prostor pevnosti s pohledem do dáli na ostrov Inishmore
© Jan Ptáček, 09/2010
celkový pohled na pevnost
celkový pohled na pevnost
© Jan Ptáček, 09/2010
vnitřní prostor pevnosti
vnitřní prostor pevnosti
© Jan Ptáček, 09/2010
vnitřní prostor pevnosti
vnitřní prostor pevnosti
© Jan Ptáček, 09/2010

Komentáře

Návštěvní kniha

Mapa

Reklama <
Místa v okolí
Nic blizko se nenaslo, tak zvětšíme rádius...
Dún Eoghanachta na serveru Hrady.cz


Na serveru jsou shromážděny záznamy zřícenin různých míst v hranicích České republiky. Informace jsou aktualizovány náhodně, přímo návštěvníky míst.
Obsah serveru zriceniny.eu je čerpán ze serveru www.hrady.cz.

Na všechny uvedené informace se vytahuje autorský zákon. Bez svolení vlastníka autorských práv není další šíření informací povoleno.
© 2011 - 2019
Atthero s.r.o
IČ: 02120224

My status
Get Skype and call me for free.

Credits webfly.cz