Logo zříceniny
Zříceniny hradů, server ve výstavbě ...

Warning: file_get_contents(http://maps.google.com/maps/api/staticmap?center=&markers=icon:http://www.zriceniny.eu/img/icon/map_point_static.gif|label:zřícenina|53.12703300,-9.69976100&size=&zoom=&maptype=terrain&sensor=false) [function.file-get-contents]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 400 Bad Request in /home/cizek/www/zriceniny.eu/http/page_detail.php on line 191
ERROR
Základní informace
Pozice místa na mapě
  • Zřícenina hradišti
  • Irsko
  • volně přístupno
53.12703300
-9.69976100

Poslední návštěvníci
Podle záznamu v návštěvní knize. ...

Oblíbená místa

Zřícenina hradišti Dún Eochla

jádro pevnosti
© Jan Ptáček, 09/2010
Kruhová pevnost na nejvyšším místě ostrova Inishmore, která byla postavena asi mezi lety 550-800 n. l. na místě staršího opevnění. Tvoří ji dva prstence z nasucho poskládaných kamenů a uprostřed je kruhová stavba.
Jak se Vám líbí?
Reklama
Aranské ostrovy (Aran Islands, irsky Oileáin Árann) tvoří trojice vápencových ostrovů v ústí Galwayského zálivu na západě Irska. Jsou součástí hrabství Galway. Největší z ostrovů leží nejzápadněji a je označován Inishmore (irsky Inis Mór nebo Árainn Mhór), prostřední je Inishmaan (irsky Inis Meáin) a nejmenší na východě Inisheer (irsky Inis Óirr nebo Inis Thiar). Na ostrovech žije asi 1200 obyvatel, kteří mluví irsky (gaelsky). Turistické pozoruhodnosti jsou soustředěny na největším ostrově Inishmore, který je 13 km dlouhý, 3 km široký a má celkovou rozlohu 31 km². Pevnina je rozdělena do neuvěřitelného množství malých políček vymezených z na sucho poskládaných kamenů. Z výšky to vytváří bizarní podívanou. Účel to mělo dvojí. Zaprvé to zbavilo zemi velkého množství kamenů a za druhé bránilo silnému větru a dešti, aby rozfoukal a splavil vzácnou půdu, na které místní farmáři pěstují plodiny a pasou dobytek, především ovce, z jejichž vlny se pletou pověstné aranské svetry. Pevnost Dún Eochla se nachází v nejvyšší poloze ostrova v jeho střední části v blízkosti majáku.
Pevnost Dún Eochla se nachází uprostřed ostrova jižně od vesnice Eochaill, podle níž získala své jméno. Eochaill znamená "tis". Dún Eochla je nádherná tvrz v podobě kamenného prstence a skládá se ze dvou terasovitých zdí. Přesná data nejsou známa, ale je považována za poněkud mladší než Dún Aonghasa (viz samostatné heslo), možná z pozdní doby železné. Zpravidla se uvádí, že pevnost Dún Eochla byla postavena někdy mezi lety 550 a 800 n. l. Podobně jako většina kamenných pevností byla i tato částečně obnovována. Její vnitřní stěny mají výšku přibližně 5 metrů a šířku přesahující 3 metry. Nedaleko, asi ve vzdálenosti 150 m západně byla r. 1799 postavena stará signální věž na ochranu západního pobřeží Irska před španělskou nebo francouzskou invazí. Signály byly vysílány světlem a semafory - vlajkami. První maják na ostrově začal svůj krátký pracovní život v květnu 1818. Bohužel byl špatně umístěn a nebyl ze všech směrů dobře vidět. Byl vyřazen z provozu, jakmile byly postaveny nové majáky v zálivu Killeaney a na ostrově Earrach na západě. Byl však využíván během obou světových válek.
Jan Ptáček (redakčně upraveno s využitím textů wikipedie)
http://www.hrady.cz/data_g//.jpg

Galerie

jádro pevnosti
jádro pevnosti
© Jan Ptáček, 09/2010
maják poblíž pevnosti
maják poblíž pevnosti
© Jan Ptáček, 09/2010
celový pohled na pevnost od západu
celový pohled na pevnost od západu
© Jan Ptáček, 09/2010
vstup do vnitřního nádvoří
vstup do vnitřního nádvoří
© Jan Ptáček, 09/2010
jádro pevnosti s výhledem na přístav a obec Kilroan
jádro pevnosti s výhledem na přístav a obec Kilroan
© Jan Ptáček, 09/2010

Komentáře

Návštěvní kniha

Mapa

Reklama <
Místa v okolí
Nic blizko se nenaslo, tak zvětšíme rádius...
Dún Eochla na serveru Hrady.cz


Na serveru jsou shromážděny záznamy zřícenin různých míst v hranicích České republiky. Informace jsou aktualizovány náhodně, přímo návštěvníky míst.
Obsah serveru zriceniny.eu je čerpán ze serveru www.hrady.cz.

Na všechny uvedené informace se vytahuje autorský zákon. Bez svolení vlastníka autorských práv není další šíření informací povoleno.
© 2011 - 2019
Atthero s.r.o
IČ: 02120224

My status
Get Skype and call me for free.

Credits webfly.cz