Logo zříceniny
Zříceniny hradů, server ve výstavbě ...
Základní informace
Pozice místa na mapě
  • Zřícenina technické památky
  • Česká republika
  • Ústecký kraj
  •  Chomutov  (CV)
  • volně přístupno
50.31295600
13.30759700

Poslední návštěvníci
Podle záznamu v návštěvní knize. ...

Oblíbená místa

Zřícenina technické památky třídírna dolu Prokop

© Jiří Čížek 02/2012
Železobetonový objekt třídírny hnědouhelného dolu, postavený roku 1920. Vzhledem ke krátkosti fungování (do 1927) dochován beze změn. Technologie demontována po zastavení provozu, objekt volně přístupný na vlastní nebezpečí.
Jak se Vám líbí?
Reklama
Povrchový důl Prokop zahájil těžbu pravděpodobně za I. světové války. Nacházel se severozápadně od Zahořan, blíže ke Blovu (dnes zaplaven, podle tvaru nazýván Podkova). Železobetonový objekt třídírny byl postaven roku 1920, z dolu se uhlí dopravovalo kolejovou lanovkou, z třídírny pak vlečkou, napojenou na trať Doupov - Vilémov u Kadaně (mezi dnešní zastávkou Vilémov u Kadaně město a stanicí Vilémov u Kadaně). Vzhledem ke krátkosti fungování (do 1927) se třídírna dochovala beze změn. Technologie demontována po zastavení provozu, objekt volně přístupný na vlastní nebezpečí. Vlastní třídírna a přilehlá vodárenská věž jsou železobetonové konstrukce s částečně dochovanými cihelnými vyzdívkami. Kotelna cihlová, stejně jako unikátní osmiboký komín s vodojemem (jediný v českých zemích: ostatní komíny s vodojemem s kruhovým půdorysem).
Ivan Grisa, podle serveru fabriky.cz
Třídírna se nachází na severozápadním okraji Zahořan. Přístup do nejvyššího patra po rampě bývalé lanovky: pozor na otvory v podlaze!
Ivan Grisa
http://www.hrady.cz/data_g//.jpg

Galerie


© Jiří Čížek 02/2012

© Jiří Čížek 02/2012

© Jiří Čížek 02/2012

Komentáře

Návštěvní kniha

Mapa

Reklama <
Místa v okolí
Nic blizko se nenaslo, tak zvětšíme rádius...
třídírna dolu Prokop na serveru Hrady.cz


Na serveru jsou shromážděny záznamy zřícenin různých míst v hranicích České republiky. Informace jsou aktualizovány náhodně, přímo návštěvníky míst.
Obsah serveru zriceniny.eu je čerpán ze serveru www.hrady.cz.

Na všechny uvedené informace se vytahuje autorský zákon. Bez svolení vlastníka autorských práv není další šíření informací povoleno.
© 2011 - 2019
Atthero s.r.o
IČ: 02120224

My status
Get Skype and call me for free.

Credits webfly.cz